Neheztel a német kormány az amerikai elnök péntekre tervezett németországi látogatásának erősen lerövidített programja miatt. Kormányforrások csütörtöki közlése szerint az is nemtetszést keltett, hogy Barack Obama Berlinbe nem látogat el.
Az amerikai elnök csütörtök éjjel érkezik Drezdába, ahol pénteken délelőtt tárgyalást folytat Angela Merkel kancellárral. Ezt követően - ugyancsak a kancellár kíséretében - felkeresi az egykori buchenwaldi koncentrációs tábort, ahol tisztelegni kíván a náci rezsim áldozatainak emléke előtt, s a tábor néhány volt foglyával is találkozik. A következő állomás Landstuhl, azaz az ottani amerikai katonai kórház. Az amerikai elnök szombat reggel utazik tovább Franciaországba, a szövetségesek 1944-es normandiai partraszállásának évfordulójával kapcsolatos ünnepségekre.
Ulrich Wilhelm kormányszóvivő sietett leszögezni, hogy a német kancellár örül az amerikai elnök látogatásának, kettejük viszonya nagyon jó, s az elmúlt hónapokban még intenzívebbé vált. A szóvivő igyekezett cáfolni, hogy a német és az amerikai vezető között nemzetközi politikai, illetve gazdasági kérdésekben feszültségek lennének.
Hasonlóan nyilatkozott az amerikai fél is. Barack Obama egy közeli munkatársa a berlini helyszín "ejtésével" kapcsolatban azt hangoztatta: az amerikai elnök a látszatát is el akarja kerülni annak, hogy berlini jelenlétével bármilyen módon is befolyásolja a németországi európai választási kampányt.
Ezen túlmenően a látogatás helyszínei szimbolikus üzenetet hordoznak. A szászországi főváros, Drezda felkeresése egyfajta közvetett "bocsánatkérés" a várost a második világháború végén csaknem teljesen elpusztító szövetségesi bombázások miatt, míg a Weimar melletti, 1945-ben felszabadított buchenwaldi koncentrációs tábor felkeresésével Obama jelezni kívánja: az emlékezés az áldozatok emléke előtti főhajtással is jár.
Egyes források szerint az egykori koncentrációs tábor meglátogatásának egyfajta "családi" vonatkozása is van: Obama anyai ági nagybátyja, Charlie Payne annak idején a 89. gyalogsági hadosztály katonájaként 1945. április 4-én részt vett az egyik buchenwaldi altábor, Ohrdruf felszabadításában. Igaz, a ma 84 esztendős nagybácsi egy német lapnak azt nyilatkozta: minderről az elmúlt időszakban egy szót sem beszélt Obamával.
Értesülések szerint ugyanakkor a tábor felkeresésének egyik fő szorgalmazója a Nobel-békedíjas író, Elie Wiesel volt, aki Buchenwaldban raboskodott, s Obama elnök kíséretében lesz. Más források szerint a látogatás közvetett "gesztus" Izraelnek közvetlenül a Szaúd-Arábiában és Egyiptomban tett elnöki látogatás után.
A jelképes üzenetek mellett még annyi ismert: Obama péntek délelőtt mintegy másfél órán keresztül Afganisztánról, a Közel-Keletről, Iránról és Észak-Koreáról, valamint a gazdasági válságról tárgyal Angela Merkellel. Előzetesen az szivárgott ki, hogy a német kormány hosszabb tárgyalásokban és "gazdagabb" programban reménykedett.
Barack Obama legutóbb - amerikai elnökként először - április elején, a NATO jubileumi csúcstalálkozója alkalmából járt Németországban, de Berlint akkor sem ejtette útba.
|