Támogatásáról biztosította a német parlament pénteken Barack Obama amerikai elnök nukleáris leszerelési javaslatait, a Németországban lévő amerikai atomfegyverek kivonásáról azonban nem jött létre megállapodás.
A leszereléssel foglalkozó ülésén a Bundestag határozatban üdvözölte az amerikai elnök által a közelmúltban Prágában egy atomfegyverektől mentes világ előmozdítására tett javaslatokat, s úgy ítélte meg, hogy azok jó esélyt teremtenek a leszerelés előmozdítására. A kormánypártok - elsősorban a konzervatív Német Kereszténydemokrata Unió (CDU) - azonban elutasították az ellenzék követelését arra, hogy vonják ki a még Németországban lévő atomfegyvereket.
Frank-Walter Steinmeier szociáldemokrata külügyminiszter parlamenti expozéjában ugyan a szóban forgó fegyverek kivonása mellett állt ki, ezzel kapcsolatban azonban elkerült mindenfajta konkrét kötelezettségvállalást. A CDU külpolitikai szóvivője, Eckart von Klaeden ezzel szemben egyértelműen elutasította ezt, azt hangoztatva, hogy az amerikai fegyverek kivonására elsősorban az iráni fenyegetés miatt még nem érett meg az idő.
A németországi amerikai katonai támaszpontokon a hidegháborús idők óta tárolnak nukleáris robbanófejeket, amelyek csakis egy esetleges NATO-hadművelet keretében vethetők be, akkor viszont a Bundeswehr harci repülőgépeiről is. A robbanófejek számára vonatkozóan pontos adatok nem állnak rendelkezésre, szakértők a jelenlegi számot 10 és 20 közöttire becsülik.
Az ellenzéki pártok már régóta követelik az amerikai atomfegyverek kivonását, amit a jelenlegi nagykoalíció ezúttal is elutasított. Különösen a konzervatívok vélekednek úgy, hogy a német földön tárolt amerikai atomfegyverek közvetve elősegítik Németország nagyobb befolyását a NATO-ban, s az azokról történő lemondás kevesebb biztonságot és kisebb befolyást eredményezne.
Az Egyesült Államok által a különböző európai bázisokon tárolt atomtöltetek számát 200 és 350 darab közé teszik. Németország mellett amerikai nukleáris fegyvereket állomásoztatnak Nagy-Britanniában, Belgiumban, Hollandiában, Olaszországban és Törökországban is.
forrás: stop.hu |