Tom Tykwer német rendező The International című filmjével nyílt meg csütörtök este az 59. berlini nemzetközi filmfesztivál, közismert nevén a Berlinale.
A politikai krimiként jellemzett film Clive Owen és Naomi Watts főszereplésével megdöbbentő brutalitással ábrázolja egy nemzetközi bank bűnös pénzügyi tranzakcióit, a háború, illetve a terrorizmus finanszírozásában vállalt szerepét. A Parfüm rendezőjének újabb filmjét nem véletlenül tűzték a megnyitó programjára, Dieter Kosslick igazgató szerint azért, hogy egyfajta tükörképet mutassanak a világ jelenlegi helyzetéről.
A német főváros egyik leghíresebb terén, a Potsdamer Platzon található Berlinale Palotában a nemzetközi és a hazai filmvilág számos neves sztárja gyűlt össze az egyik legrangosabb nemzetközi kulturális seregszemlének számító fesztivál ünnepélyes megnyitóján. Jelen volt a német kormány több tagja, köztük Bernd Neumann kulturális miniszter és számos parlamenti képviselő is.
Az 59. Berlinale minden korábbinál gazdagabb programmal várja a filmszerető közönséget. A fesztivál rangját jelzi, hogy több mint 6000 filmmel jelentkeztek a seregszemlére, s a zsűri ezek közül választotta ki azt a csaknem 390-et, amelyet a február 15-ig tartó rendezvényen bemutatnak. Az idei fesztiválon egyébként több mint 50 ország vesz részt, köztük Magyarország is. A Berlinale hét fős zsűrijének elnöke az Oscar-díjas brit színésznő, Tilda Swinton.
A Berlinale csaknem hatvanéves történetében még soha nem vártak ennyi világsztárt és híres rendezőt a seregszemlére, mint idén: a rendezőkkel kezdve Andrzej Wajdától Costa-Gavrasig és az életműért járó Kamera Díj várományosáig, Claude Chabrolig, a színészek sorában pedig Renée Zellwegertől Kate Winsleten át Michelle Pfeifferig és Leonardo DiCaprióig. Többségük egyébként már a nyitányra megérkezett Berlinbe, s a közönség ujjongása közepette vonult be a mintegy 200 méter hosszú vörös szőnyegen az elmúlt években híressé vált Berlinale filmpalotába.
A fesztivál igazgatója elmondta, hogy a bemutatandó filmek között még soha nem volt annyi világpremier mint most, s még soha nem volt annyi koprodukció sem, mint az idei fesztiválon. Ez utóbbiból közvetve egyébként Magyarország is kivette részét, a játékfilmek versenyprogramjában szerepel ugyanis a Katalin Varga című, a hivatalos jelölés szerint román-brit-magyar koprodukciós film. Az Erdélyben játszódó filmet az angol Peter Strickland rendezte, magyar viszont az operatőr Győri Márk személyében, s erdélyi magyar színészek adják a szereplők többségét.
Rögtön a fesztivál elején kezdődik a legtehetségesebb fiatal színészek számára bemutatkozási lehetőséget kínáló Shooting Stars program, amelynek tíz országból érkező résztvevői között ott van Tóth Orsi, Mundruczó Kornél Delta című filmjének főszereplője is.
További Berlinale-sajátosság - s egyben magyar vonatkozás is -, hogy a fesztivál keretében külön filmsorozattal emlékeznek meg a hírhedt berlini fal lebontásának idei 20. évfordulójáról, s a programban Jeles András Kis Valentino és Bódy Gábor Kutya éji dala című filmje, valamint egy rövidfilm, a Vetős János készített Trabantománia is szerepel.
Bár a játékfilmek hivatalos programjában 26 film vesz részt, a fesztivál fődíjáért, az Arany Medvéért 18 alkotás száll harcba, köztük a magyar közreműködésű Katalin Varga.
forrás:stop.hu |