Pénteken sem érkezett gáz Ukrajna felől Európába, a tárgyalások hét utolsó munkanapján sem jutottak előbbre Oroszország és Ukrajna között. Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök este Berlinben a gázszállítások mielőbbi felújítását ígérte és ehhez Európai Unió, illetve Németország támogatását kérte.
Az Ukrajnán keresztül Európának történő gázszállítások mielőbbi felújítását ígérte és ehhez az Európai Unió, illetve Németország támogatását kérte pénteken este Berlinben Vlagyimir Putyin.
Az orosz miniszterelnök és vendéglátója, Angela Merkel kancellár javasolta, hogy az EU által delegált nemzetközi megfigyelők újítsák fel tevékenységüket az Ukrajnán át haladó vezeték ellenőrzésére. A megfigyelőknek az elképzelés szerint a vezeték műszaki állapotát és az exportált gáz mennyiségét kellene ellenőrizniük annak teljes szakaszán.
A tárgyalásokat követő közös sajtóértekezleten a német kancellár követelte az orosz-ukrán gázvita előtti helyzet helyreállítását, azaz az Európának korábban szállított teljes mennyiség újbóli továbbítását.
Merkel Oroszországot és Ukrajnát egyformán vádolta a válság kialakulása miatt, miközben Putyin teljes egészében Ukrajnára hárította a felelősséget a történtekért.
Vlagyimir Putyin - aki miniszterelnökként első ízben látogatott Németországba - a sajtóértekezleten megerősítette azokat a moszkvai törekvéseket, amelyek célja egy nemzetközi konzorcium létrehozása a tranzit felújításához szükséges gázmennyiség, az úgynevezett technikai gáz Ukrajna számára történő biztosítása érdekében. Utalt arra, hogy ebből a célból a kancellárral folytatott tárgyalások előtt Berlinben találkozott a konzorcium tervezett résztvevőivel, így a Gazprom, az olasz ENI, a német E.ON, a francia Gaz de France Suez és egy osztrák társaság képviselőivel. Putyin olyan érdekes elgondolásról beszélt, amely szavai szerint közelebb hozhatja a megoldást.
A német kancellár alig reagált a konzorciumot célzó javaslatra, ugyanakkor a mielőbbi megoldást sürgette. Ellenkező esetben a Gazpromnak, illetve Oroszországnak jelentős tekintélyvesztéssel kell számolnia - fogalmazott Merkel, aki hasonlóképpen Ukrajnát is elmarasztalta a kialakult helyzet miatt.
Nyomatékosan követelte a szállításokat, azok optimális mennyiségét, illetve a tranzitvezeték állapotát ellenőrző uniós megfigyelők tevékenységének mielőbbi beindítását, mégpedig a vezeték teljes szakaszán.
Merkel haladéktalan tárgyalásokat sürgetett Oroszország és Ukrajna között, s ennek kapcsán üdvözölte a szombatra Moszkvába tervezett nemzetközi csúcstalálkozót. Megerősítette, hogy azon az EU is részt vesz, amely egyébként szavai szerint teljesen egységes a helyzet megítélésében. A kancellár megerősítette, hogy országa érdekelt a Balti-tengeri földgázvezeték mielőbbi megépítésében. Az Oroszországot Európával, illetve Németországgal összekötő, a Balti-tenger mélyén húzódó, a balti országokat és Lengyelországot megkerülő vezeték tervében évekkel ezelőtt Merkel elődje, Gerhard Schröder állapodott meg az akkor még államfő Putyinnal, s a jelenlegi német kormány felkarolta azt. A kancellár most hangoztatta, hogy Berlin álláspontja nem változott, utalt ugyanakkor arra, hogy egyelőre csak tervezetről van szó. Az orosz kormányfő ennek kapcsán ugyancsak állást foglalt a szállítási útvonalak diverzifikálása mellett, s azt hangoztatta, hogy egyetlen új tervezett vezeték sem irányul bármely ország ellen.
Forrás: stop.hu |