Mint a magyarban, úgy a németben is vannak kérdőszavak, amiket nem árt, hogyha megtanulunk, hisz jól is jöhet, és ha megnézed nem is olyan nehéz. A magyar kérdőszavak: ki, kié, mi, mit, honnan, hová, hol, hogy...stb. Most ezeket nézzük németül. A német kérdőszavak mind w kezdőbetűvel kezdődik... Most jöjjön néhány alapvető kérdés, melyben kiemeljük a kérdőszavakat.
Wer bist du? - Ki vagy te?
Was ist das? - Mi ez?
Wo wohnst du? - Hol laksz te?
Wie heißt du? - Hogy hívnak?
Wann kommst du? - Mikor jösz?
Woher kommst du? - Honnan jösz?
Wohin geht Sabine? - Hova megy Szabina?
Warum Auto ist das? - Kié ez az autó?
Welche Apfel willst du? - Melyik almát akarod?
Wen liebt Sabine? - Kit szeret Szabina?
Worum geht es? - Miről van szó?
Woran mögest du shlafen? - Miben alszol?
Womit fahren wir in die Schule? - Mivel megyünk iskolába?
Worüber lachst du? - Min nevetsz?
Wem hat Geburstag heute? - Kinek van ma a szülinapja?
Wieviele lernst ein Tag? - Mennyit tanulsz egy nap?
Wie alt bist du? - Hány éves vagy?
Gondolom észrevetted, hogy minden kérdőszónak meg van a magyar megfelelője, ám bizonyos esetekben a német kérdőszavaknak több magyar jelentése van. pl.: woran - miben? mire? Továbbá nem csak kérdőszavas kérdések léteznek, vannak olyanok is, amik nem tartalmazzák a kérdőszót. Ezek az eldöntendő kérdések, azaz az igennel és a nemmel felelő válasz. Itt a szórend sorrendje: Állítmány-Alany-Bővítmények. Nézzük csak:
Sie lachen. ---> Lachen sie? - Ő nevet (?)
Er ist schön. ---> Ist er schön? - Ő szép (?)
Du hast recht. --> Hast du recht? - Igazad van (?)
Wir sind anständig. ---> Sind wir anständig? - Aranyosak vagyunk (?)
Amint azt te is láthatod az első "oszlopban" szerepeltek kijelentő mondatok, míg a másodikban eldöntendő kérdések. Míg a magyarban ilyenkor egy kérdőjellel megtoldjuk, úgy a németben nem elég egy kérdőjel az Alanyt és az Állítmányt fel kell cserélni!
Vannak udvariasságot kifejező kérdések is, ezek az úgynevezett magázó, illetve önöző alakok, amire a T/3 formát használjuk. Ilyenkor írásban nem a sie-t, hanem a Sie-t használjuk. Most lehet azt gondolod, hogy semmi jelentősége sincs, hogy kicsi illetve nagy betű, de igenis van, míg a kis betűs sie-t használod, akkor tegeződsz, ha a nagybetűs formát választod, akkor magázódsz, illetve ha ennél is udvariasabb akarsz lenni önöződsz. Nem nehéz, de nézzünk pár példát:
Hast du Buch? ---> Haben Sie Buch?
(Van könyved? ---> Van Önnek könyve?)
Gibst du mir das Hemd? ---> Geben Sie mir das Hemd?
(Odaadod az inged? ---> Odaadja az inget?)
Was machst du? ---> Was machen Sie?
(Mit csinálsz te? ---> Mit csinál Ön?)
Itt én az E/2 cseréltem fel a T/3 Önöző alakjára. Ilyenkor fontos tudni, hogy nem elég csak a személyes névmásokat cserélni, az igéket is kell vele együtt ragozni! (ugye ragozni az előző leckében megtanultunk)Pirossal jelöltem azt, ami megváltozott a kérdésekben. A következő leckénkben a névelőket és a főneveket fogjuk tanulni. Szeretnéd? TOVÁBB! |