A német főváros egyben Németország leghíresebb és legkedveltebb városa is. Ez egyrészt történelmi jelentőségének és látnivalóinak köszönhető, másrészt pedig gazdag kulturális programkínálatának, amelyben olyan nagyszabású rendezvények is találhatók, mint például a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál, azaz a Berlinale .Idén azonban egy fontos évforduló miatt is érdemes ellátogatni a német fővárosba: húsz éve annak, hogy leomlott a berlini fal. Maradványai a város legérdekesebb látnivalói közé tartoznak. Néhány részt láthatunk a Potsdamer Platzon, ahol idén egy mobil látogatóközpontot is felállítottak, amely különböző információkkal szolgál az érdeklődők számára. A hidegháború szimbólumának is tekintett fal maradványaiból láthatók még jelentősebb részek például a Mauer parkban és a Bernauer Strassén is. A Checkpoint Charlie, azaz a C ellenőrző pont a berlini fal átkelőhelye volt. Az épületben ma múzeum működik, ahol eredeti dokumentumokat, fényképeket találhatnak az érdeklődők az átkelőhely működésének idejéből, illetve a fal létezésének időszakában készült eredeti filmfelvételeket is vetítenek. Az East Side Gallery egy kicsit több mint egy kilométer hosszú falszakasz a városközpont közelében a Mühlenstrassén. A szabadság nemzetközi múzeumaként tartják számon a fal északi oldalán látható több mint száz falfestmény miatt. Sokat közülük összefirkáltak, és az idő is megártott az alkotásoknak, ezért tavaly nagyszabású felújításba kezdtek, amelynek befejezése novemberre, az átkelők megnyitásának, a fal lerombolásának évfordulójára várható.
Több eseménnyel is megünnepli a város a fal lebontását
Szabadtéri kiállítást rendeznek az Alexanderplatzon, a tárlat címe magyarul: Az 1989/90-es események békés forradalma. A legérdekesebb program a jubileumhoz kapcsolódóan valószínűleg a november 9-i „Szabadság fesztiválja” lesz, amelyet a Brandenburgi kapunál tartanak majd. A kapu 1989-ig Berlin és Németország megosztottságának jelképe volt, de a fal lebontása után a nemzeti egység szimbólumává vált. A fal lebontásához kapcsolódó kiállítás mellett az orosz cárról elnevezett Alexanderplatzon érdemes megnézni a híres tévétornyot is, amely a második legmagasabb építmény az Európai Unióban. A torony az 1970-es évek végén épült, a csúcspontja 365 méteres magasságban van. Idáig nem lehet feljutni, azonban 200 méterig igen, illetve beülhetünk a hét méterrel feljebb található forgó panoráma kávézóba is. Ez egy óra alatt fordul körbe, így ennyi idő alatt egész Berlin megnézhető felülről. Szintén ezen a téren található a Világóra is, amelyet 1969-ben hoztak létre, és azóta központi találkozóhely a városban. További érdekes programlehetőség a Technikai és Közlekedési Múzeum, a Természettudományi Múzeum, a Múzeum-sziget, a két nemzeti galéria, illetve az állatkert meglátogatása. Ez utóbbi neves létesítményben született 2006 végén a város jegesmedvéje, Knut, „aki” mára a kedves medvebocsból kifejlett állattá vált.
Néhány látnivaló:
A város „kötelező látványosságai” a fal maradványain
kívül az Alexanderplatz és a tévétorony, a Checkpoint Charlie, a Brandenburgi kapu, a Reichstag, illetve érdemes még ellátogatni a Múzeum-szigetre, ahol többek között a híres Pergamon Múzeum várja az érdeklődőket. Szép az Opera is.
Forrás: metropol.hu |