Útifilmből alakul lebilincselő thrillerré Brad Anderson Transsiberian című filmje: a Berlinalén bemutatott alkotás sajtótájékoztatóján kiderült, a rendező egy 21 évvel ezelőtti, a Transzszibéria Expresszen megtett utazása inspirálta az alkotás elkészültét.
- Nagy élmény volt, s bár olyan kalandokban nem volt részem, mint a filmem szereplőinek, sok egzotikus karaktert ismerhettem meg. Az utazásom mellett a vonaton együtt utazó idegenek témájának gondolata is inspirált – mondta el újságírói kérdésre Anderson, aki A gépész után most másodszor érkezett a Berlinaléra, s másodszor dolgozott együtt a film spanyol producerével is, Julio Fernández-szel is. A film stábja meglehetősen nemzetközi volt: a spanyol színekben bemutatott alkotásnak spanyol, német, amerikai és angol szereplője is volt. A Transsiberianban nyomozót alakító Ben Kingsley szerint ez a nemzetköziség is sokat adott a filmhez:
- A kultúrák és a népek közti együttműködés és a nemzetközi humor nagyon fontos a filmben, amely egyébként bizarr szituációk sorozatát mutatja be. A Kingsley alakította Grinkónak egyébként éppen az egyetlen egyértelműen negatív karaktert alakíto Eduardo Noriegával nem volt közös jelenete: Sir Ben elmondta, hogy ezt sajnálja is. Sajt karakteréről a következőket nyiltkozta:
- Kihívásnak találtam Grinko megformálását, a legfontosabb momentumnak vele kapcsolatosan fia elvesztését tartottam. Erre az esetre állandóan emlékezteti karórája, amely egykor fiáé volt, de már nem jár. A veszteség és a düh vezeti tetteit, és annak a szándéka, hogy ilyesmi nem történhet meg többé életében. Ráadásul a Szovjetunió összeomlásával a rendszer, amelybe tartozott, magára hagyta, rendőrként ilyen helyzetben nem is tudna másként viselkedni, mint ahogyan teszi. Jó és rossz oldala is van, mint bármelyikünknek ebben a teremben. Kingsley elárulta azt is: azért is alakított már annyiféle nemzethez tartozó karaktert, mert gyermekkorától kezdve érdeklődik az emberek iránt. Brad Anderson a filmmel kapcsolatban elmondta azt is: nem a „gonosz Kelet“ újkeletű filmes sztereotípiáját akarta erősíteni azzal, hogy Oroszországba helyezte az eseményeket. Fontosnak tartotta a frogatókönyvírás és a casting ideje alatt is, hogy olyan színészek kapják majd a szerepeket, akik emberivé is tudják tenni a karaktereket. Ugyanakkor az amerikai naivitás szándékolt a filmbe
- Az amerikaiak nem nagyon kíváncsiak a világra, alig 30%-uknak van útlevele. És van, hogy naivan viselkednek, mint Woody Harrelson karaktere is a filmben, akinek megformálását ő egyébként nagyon élvezte. Egyszerű ember lehetett, aki azért a film végére valamennyit változott.
Forrás: metropol.hu |