Ott alakult ki a hajrában a legnagyobb vita a lisszaboni szerződésről, ahol senki sem várta: Németországban. Az alkotmánybíróság zöld jelzést adott a dokumentumnak, de a Bundestag nagyobb beleszólást követel.
A lisszaboni szerződéssel kapcsolatos alkotmánybírósági határozat után vérszemet kapott a német parlament, és uniós ügyekben meg akarja kötni a német kormány kezét. A Handelsblatt értesülése szerint a karlsruhei bírói testület határozatáról a Bundestag és a kormány között megkezdett egyeztetések eddig azt tükrözik, hogy az álláspontok messze vannak egymástól.
Az alkotmánybíróság a hónap elején úgy határozott, hogy az Európai Unió reformszerződése összeegyeztethető az alkotmánnyal, de európai ügyekben az eddigieknél több jogot kell biztosítani a parlamentnek. Ehhez egy kiegészítő törvény megalkotására van szükség, aztán jöhet a ratifikáció. A határozat nyomán a kisebbik konzervatív párt, a bajor CSU azt sürgette, hogy a német kormány Brüsszelben csakis parlamenti jóváhagyás alapján járhasson el. Az uniós dokumentumot a német elnökség alatt tető alá hozó Angela Merkel kancellár leszögezte, hogy a kormány eleget tesz az alkotmánybíróság határozatának. Figyelmeztetett azonban, hogy az új törvényt még a szeptemberi német választások és az októberi írországi népszavazás előtt kidolgozzák. Merkel úgy vélte, Németország közvetve sem akadályozhatja a ratifikálást Írországban, Csehországban és Lengyelországban. Ha a ratifikálás Németország miatt szenvedne késedelmet, az Berlin súlyos kudarcát jelentené. Az egyeztetések nehéznek ígérkeznek. A Bundestag frakciói amellett vannak, hogy az Európa-politika terén szinte kötelező jellegű parlamenti irányítást írjanak elő a kormánynak, de ezt a kabinet elutasítja. A legtöbb párt képviselői azt követelik, hogy a jövőbeni bővítés, a költségvetési kérdések, illetve az esetleges szerződésmódosítások terén a kormány a parlament jóváhagyásával járhasson el.
forrás:magyarhirlap.hu |